E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wierbelen wirbeln (D)tourbilloner (F)
Stammformen wierbelenwierbeltgewierbelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwierbelen
duwierbels
hien/si,hatt/etwierbelt
mirwierbelen
dirwierbelt
siwierbelen
Pass compos
echsigewierbelt
dubassgewierbelt
hien/si,hatt/etassgewierbelt
mirsigewierbelt
dirsiddgewierbelt
sisigewierbelt
Plus-que-parfait
echwargewierbelt
duwaarsgewierbelt
hien/si,hatt/etwargewierbelt
mirwaregewierbelt
dirwaartgewierbelt
siwaregewierbelt
Futur I
echwäert wierbelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewierbelt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwierbelen
dugéifswierbelen
hien/si,hatt/etgéifwierbelen
mirgéifewierbelen
dirgéiftwierbelen
sigéifewierbelen
Conditionnel Pass compos
echwiergewierbelt
duwiersgewierbelt
hien/si,hatt/etwiergewierbelt
mirwieregewierbelt
dirwiertgewierbelt
siwieregewierbelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierbel!
Plurielwierbelt!
gewierbelt
wierbelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles