E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wierbel-en wirbeln (D)tourbilloner (F)
Stammformen wierbel-enwierbel-tge-wierbel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwierbel-en
duwierbel-s
hien/si,hatt/etwierbel-t
mirwierbel-en
dirwierbel-t
siwierbel-en
Pass compos
echsige-wierbel-t
dubassge-wierbel-t
hien/si,hatt/etassge-wierbel-t
mirsige-wierbel-t
dirsiddge-wierbel-t
sisige-wierbel-t
Plus-que-parfait
echwarge-wierbel-t
duwaarsge-wierbel-t
hien/si,hatt/etwarge-wierbel-t
mirwarege-wierbel-t
dirwaartge-wierbel-t
siwarege-wierbel-t
Futur I
echwäert wierbel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wierbel-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwierbel-en
dugéifswierbel-en
hien/si,hatt/etgéifwierbel-en
mirgéifewierbel-en
dirgéiftwierbel-en
sigéifewierbel-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-wierbel-t
duwiersge-wierbel-t
hien/si,hatt/etwierge-wierbel-t
mirwierege-wierbel-t
dirwiertge-wierbel-t
siwierege-wierbel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierbel!
Plurielwierbel-t!
ge-wierbel-t
wierbel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles