E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wierdegen wrdigen (D)rendre hommage (F)dignify (E)
Stammformen wierdegenwierdegtgewierdegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwierdegen
duwierdegs
hien/si,hatt/etwierdegt
mirwierdegen
dirwierdegt
siwierdegen
Pass compos
echhugewierdegt
duhuesgewierdegt
hien/si,hatt/ethuetgewierdegt
mirhugewierdegt
dirhuttgewierdegt
sihugewierdegt
Plus-que-parfait
echhatgewierdegt
duhasgewierdegt
hien/si,hatt/ethatgewierdegt
mirhategewierdegt
dirhatgewierdegt
sihategewierdegt
Futur I
echwäert wierdegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewierdegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwierdegen
dugéifswierdegen
hien/si,hatt/etgéifwierdegen
mirgéifewierdegen
dirgéiftwierdegen
sigéifewierdegen
Conditionnel Pass compos
echhttgewierdegt
duhssgewierdegt
hien/si,hatt/ethttgewierdegt
mirhättegewierdegt
dirhttgewierdegt
sihättegewierdegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierdeg!
Plurielwierdegt!
gewierdegt
wierdegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles