E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wierfelen wrfeln (D)jouer aux ds (F)dice (E)
Stammformen wierfelenwierfeltgewierfelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwierfelen
duwierfels
hien/si,hatt/etwierfelt
mirwierfelen
dirwierfelt
siwierfelen
Pass compos
echhugewierfelt
duhuesgewierfelt
hien/si,hatt/ethuetgewierfelt
mirhugewierfelt
dirhuttgewierfelt
sihugewierfelt
Plus-que-parfait
echhatgewierfelt
duhasgewierfelt
hien/si,hatt/ethatgewierfelt
mirhategewierfelt
dirhatgewierfelt
sihategewierfelt
Futur I
echwäert wierfelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewierfelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwierfelen
dugéifswierfelen
hien/si,hatt/etgéifwierfelen
mirgéifewierfelen
dirgéiftwierfelen
sigéifewierfelen
Conditionnel Pass compos
echhttgewierfelt
duhssgewierfelt
hien/si,hatt/ethttgewierfelt
mirhättegewierfelt
dirhttgewierfelt
sihättegewierfelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierfel!
Plurielwierfelt!
gewierfelt
wierfelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles