E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wierfel-en wrfeln (D)jouer aux ds (F)dice (E)
Stammformen wierfel-enwierfel-tge-wierfel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwierfel-en
duwierfel-s
hien/si,hatt/etwierfel-t
mirwierfel-en
dirwierfel-t
siwierfel-en
Pass compos
echhuge-wierfel-t
duhuesge-wierfel-t
hien/si,hatt/ethuetge-wierfel-t
mirhuge-wierfel-t
dirhuttge-wierfel-t
sihuge-wierfel-t
Plus-que-parfait
echhatge-wierfel-t
duhasge-wierfel-t
hien/si,hatt/ethatge-wierfel-t
mirhatege-wierfel-t
dirhatge-wierfel-t
sihatege-wierfel-t
Futur I
echwäert wierfel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wierfel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwierfel-en
dugéifswierfel-en
hien/si,hatt/etgéifwierfel-en
mirgéifewierfel-en
dirgéiftwierfel-en
sigéifewierfel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wierfel-t
duhssge-wierfel-t
hien/si,hatt/ethttge-wierfel-t
mirhättege-wierfel-t
dirhttge-wierfel-t
sihättege-wierfel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierfel!
Plurielwierfel-t!
ge-wierfel-t
wierfel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles