E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erwiergen erwrgen (D)gorger, trangler (F)
Stammformen erwiergenerwiergterwiergt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerwiergen
duerwiergs
hien/si,hatt/eterwiergt
mirerwiergen
direrwiergt
sierwiergen
Pass compos
echhunnerwiergt
duhueserwiergt
hien/si,hatt/ethueterwiergt
mirhunnerwiergt
dirhutterwiergt
sihunnerwiergt
Plus-que-parfait
echhaterwiergt
duhaserwiergt
hien/si,hatt/ethaterwiergt
mirhatenerwiergt
dirhaterwiergt
sihatenerwiergt
Futur I
echwäert erwiergen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erwiergt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwiergen
dugéifserwiergen
hien/si,hatt/etgéiferwiergen
mirgéifenerwiergen
dirgéifterwiergen
sigéifenerwiergen
Conditionnel Pass compos
echhtterwiergt
duhsserwiergt
hien/si,hatt/ethtterwiergt
mirhttenerwiergt
dirhtterwiergt
sihttenerwiergt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererwierg!
Plurielerwiergt!
erwiergt
erwiergen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauswiergenofwiergenwiergen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles