E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erauswiergen herauswrgen (D)
Stammformen erauswiergenwiergt erauserausgewiergt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiergen eraus
duwiergs eraus
hien/si,hatt/etwiergt eraus
mirwiergen eraus
dirwiergt eraus
siwiergen eraus
Pass compos
echhunnerausgewiergt
duhueserausgewiergt
hien/si,hatt/ethueterausgewiergt
mirhunnerausgewiergt
dirhutterausgewiergt
sihunnerausgewiergt
Plus-que-parfait
echhaterausgewiergt
duhaserausgewiergt
hien/si,hatt/ethaterausgewiergt
mirhatenerausgewiergt
dirhaterausgewiergt
sihatenerausgewiergt
Futur I
echwäert erauswiergen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgewiergt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferauswiergen
dugéifserauswiergen
hien/si,hatt/etgéiferauswiergen
mirgéifenerauswiergen
dirgéifterauswiergen
sigéifenerauswiergen
Conditionnel Pass compos
echhtterausgewiergt
duhsserausgewiergt
hien/si,hatt/ethtterausgewiergt
mirhttenerausgewiergt
dirhtterausgewiergt
sihttenerausgewiergt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierg eraus!
Plurielwiergt eraus!
erausgewiergt
erauswiergen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erwiergenofwiergenwiergen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles