E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erauswierg-en herauswrgen (D)
Stammformen erauswierg-enwierg-t erauserausge-wierg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwierg-en eraus
duwierg-s eraus
hien/si,hatt/etwierg-t eraus
mirwierg-en eraus
dirwierg-t eraus
siwierg-en eraus
Pass compos
echhunnerausge-wierg-t
duhueserausge-wierg-t
hien/si,hatt/ethueterausge-wierg-t
mirhunnerausge-wierg-t
dirhutterausge-wierg-t
sihunnerausge-wierg-t
Plus-que-parfait
echhaterausge-wierg-t
duhaserausge-wierg-t
hien/si,hatt/ethaterausge-wierg-t
mirhatenerausge-wierg-t
dirhaterausge-wierg-t
sihatenerausge-wierg-t
Futur I
echwäert erauswierg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-wierg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferauswierg-en
dugéifserauswierg-en
hien/si,hatt/etgéiferauswierg-en
mirgéifenerauswierg-en
dirgéifterauswierg-en
sigéifenerauswierg-en
Conditionnel Pass compos
echhtterausge-wierg-t
duhsserausge-wierg-t
hien/si,hatt/ethtterausge-wierg-t
mirhttenerausge-wierg-t
dirhtterausge-wierg-t
sihttenerausge-wierg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierg eraus!
Plurielwierg-t eraus!
erausge-wierg-t
erauswierg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erwierg-enofwierg-enwierg-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles