E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

alertéieren warnen (D)alerter (F)to alert/ caution (E)
Stammformen alertéierenalertéiertalertéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echalertéieren
dualertéiers
hien/si,hatt/etalertéiert
miralertéieren
diralertéiert
sialertéieren
Passé composé
echhunnalertéiert
duhuesalertéiert
hien/si,hatt/ethuetalertéiert
mirhunnalertéiert
dirhuttalertéiert
sihunnalertéiert
Plus-que-parfait
echhatalertéiert
duhasalertéiert
hien/si,hatt/ethatalertéiert
mirhatenalertéiert
dirhatalertéiert
sihatenalertéiert
Futur I
echwäert alertéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert alertéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifalertéieren
dugéifsalertéieren
hien/si,hatt/etgéifalertéieren
mirgéifenalertéieren
dirgéiftalertéieren
sigéifenalertéieren
Conditionnel Passé composé
echhättalertéiert
duhässalertéiert
hien/si,hatt/ethättalertéiert
mirhättenalertéiert
dirhättalertéiert
sihättenalertéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieralertéier!
Plurielalertéiert!
alertéiert
alertéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles