E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wierg-en wrgen (D)trangler (F)choke, suffocate (E)
Stammformen wierg-enwierg-tge-wierg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwierg-en
duwierg-s
hien/si,hatt/etwierg-t
mirwierg-en
dirwierg-t
siwierg-en
Pass compos
echhuge-wierg-t
duhuesge-wierg-t
hien/si,hatt/ethuetge-wierg-t
mirhuge-wierg-t
dirhuttge-wierg-t
sihuge-wierg-t
Plus-que-parfait
echhatge-wierg-t
duhasge-wierg-t
hien/si,hatt/ethatge-wierg-t
mirhatege-wierg-t
dirhatge-wierg-t
sihatege-wierg-t
Futur I
echwäert wierg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wierg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwierg-en
dugéifswierg-en
hien/si,hatt/etgéifwierg-en
mirgéifewierg-en
dirgéiftwierg-en
sigéifewierg-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wierg-t
duhssge-wierg-t
hien/si,hatt/ethttge-wierg-t
mirhättege-wierg-t
dirhttge-wierg-t
sihättege-wierg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierg!
Plurielwierg-t!
ge-wierg-t
wierg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauswierg-enerwierg-enofwierg-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles