E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

awierken Einfluss nehmen auf, einwirken (D)agir, influer sur (F)
Stammformen awierkenwierkt anagewierkt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwierken an
duwierks an
hien/si,hatt/etwierkt an
mirwierken an
dirwierkt an
siwierken an
Pass compos
echhunnagewierkt
duhuesagewierkt
hien/si,hatt/ethuetagewierkt
mirhunnagewierkt
dirhuttagewierkt
sihunnagewierkt
Plus-que-parfait
echhatagewierkt
duhasagewierkt
hien/si,hatt/ethatagewierkt
mirhatenagewierkt
dirhatagewierkt
sihatenagewierkt
Futur I
echwäert awierken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agewierkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifawierken
dugéifsawierken
hien/si,hatt/etgéifawierken
mirgéifenawierken
dirgéiftawierken
sigéifenawierken
Conditionnel Pass compos
echhttagewierkt
duhssagewierkt
hien/si,hatt/ethttagewierkt
mirhttenagewierkt
dirhttagewierkt
sihttenagewierkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierk an!
Plurielwierkt an!
agewierkt
awierken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswierkenbewierkenmatwierkennowierkenwierken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles