E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech auswierk-en sich auswirken (D)se rpercuter sur (F)
Stammformen sech auswierk-enwierk-t sech ausausge-wierk-t sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwierk-e mech aus
duwierk-s dech aus
hien/si,hatt/etwierk-t sech aus
mirwierk-en eis aus
dirwierk-t iech aus
siwierk-e sech aus
Pass compos
echhumechausge-wierk-t
duhuesdechausge-wierk-t
hien/si,hatt/ethuetsechausge-wierk-t
mirhunneisausge-wierk-t
dirhuttiechausge-wierk-t
sihusechausge-wierk-t
Plus-que-parfait
echhatmechausge-wierk-t
duhasdechausge-wierk-t
hien/si,hatt/ethatsechausge-wierk-t
mirhateneisausge-wierk-t
dirhatiechausge-wierk-t
sihatesechausge-wierk-t
Futur I
echwäert auswierk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-wierk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauswierk-en
dugéifsauswierk-en
hien/si,hatt/etgéifauswierk-en
mirgéifenauswierk-en
dirgéiftauswierk-en
sigéifenauswierk-en
Conditionnel Pass compos
echhttmechausge-wierk-t
duhssdechausge-wierk-t
hien/si,hatt/ethttsechausge-wierk-t
mirhtteneisausge-wierk-t
dirhttiechausge-wierk-t
sihättesechausge-wierk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierk dech aus!
Plurielwierk-t iech aus!
ausge-wierk-t
auswierk-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awierk-enbewierk-enmatwierk-ennowierk-enwierk-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles