E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bewierken bewirken (D)avoir pour effet (F)
Stammformen bewierkenbewierktbewierkt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbewierken
dubewierks
hien/si,hatt/etbewierkt
mirbewierken
dirbewierkt
sibewierken
Pass compos
echhubewierkt
duhuesbewierkt
hien/si,hatt/ethuetbewierkt
mirhubewierkt
dirhuttbewierkt
sihubewierkt
Plus-que-parfait
echhatbewierkt
duhasbewierkt
hien/si,hatt/ethatbewierkt
mirhatebewierkt
dirhatbewierkt
sihatebewierkt
Futur I
echwäert bewierken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bewierkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbewierken
dugéifsbewierken
hien/si,hatt/etgéifbewierken
mirgéifebewierken
dirgéiftbewierken
sigéifebewierken
Conditionnel Pass compos
echhttbewierkt
duhssbewierkt
hien/si,hatt/ethttbewierkt
mirhättebewierkt
dirhttbewierkt
sihättebewierkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbewierk!
Plurielbewierkt!
bewierkt
bewierken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awierkenauswierkenmatwierkennowierkenwierken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles