E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bewierk-en bewirken (D)avoir pour effet (F)
Stammformen bewierk-enbewierk-tbewierk-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbewierk-en
dubewierk-s
hien/si,hatt/etbewierk-t
mirbewierk-en
dirbewierk-t
sibewierk-en
Pass compos
echhubewierk-t
duhuesbewierk-t
hien/si,hatt/ethuetbewierk-t
mirhubewierk-t
dirhuttbewierk-t
sihubewierk-t
Plus-que-parfait
echhatbewierk-t
duhasbewierk-t
hien/si,hatt/ethatbewierk-t
mirhatebewierk-t
dirhatbewierk-t
sihatebewierk-t
Futur I
echwäert bewierk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bewierk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbewierk-en
dugéifsbewierk-en
hien/si,hatt/etgéifbewierk-en
mirgéifebewierk-en
dirgéiftbewierk-en
sigéifebewierk-en
Conditionnel Pass compos
echhttbewierk-t
duhssbewierk-t
hien/si,hatt/ethttbewierk-t
mirhättebewierk-t
dirhttbewierk-t
sihättebewierk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbewierk!
Plurielbewierk-t!
bewierk-t
bewierk-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awierk-enauswierk-enmatwierk-ennowierk-enwierk-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles