E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nowierk-en nachwirken (D)retentir, marquer (F)
Stammformen nowierk-enwierk-t nonoge-wierk-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwierk-en no
duwierk-s no
hien/si,hatt/etwierk-t no
mirwierk-en no
dirwierk-t no
siwierk-en no
Pass compos
echhunnnoge-wierk-t
duhuesnoge-wierk-t
hien/si,hatt/ethuetnoge-wierk-t
mirhunnnoge-wierk-t
dirhuttnoge-wierk-t
sihunnnoge-wierk-t
Plus-que-parfait
echhatnoge-wierk-t
duhasnoge-wierk-t
hien/si,hatt/ethatnoge-wierk-t
mirhatennoge-wierk-t
dirhatnoge-wierk-t
sihatennoge-wierk-t
Futur I
echwäert nowierk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-wierk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnowierk-en
dugéifsnowierk-en
hien/si,hatt/etgéifnowierk-en
mirgéifennowierk-en
dirgéiftnowierk-en
sigéifennowierk-en
Conditionnel Pass compos
echhttnoge-wierk-t
duhssnoge-wierk-t
hien/si,hatt/ethttnoge-wierk-t
mirhttennoge-wierk-t
dirhttnoge-wierk-t
sihttennoge-wierk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierk no!
Plurielwierk-t no!
noge-wierk-t
nowierk-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awierk-enauswierk-enbewierk-enmatwierk-enwierk-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles