E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wierk-en wirken (D)avoir (de l')effet, agir (F)take effect, act (E)
Stammformen wierk-enwierk-tge-wierk-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwierk-en
duwierk-s
hien/si,hatt/etwierk-t
mirwierk-en
dirwierk-t
siwierk-en
Pass compos
echhuge-wierk-t
duhuesge-wierk-t
hien/si,hatt/ethuetge-wierk-t
mirhuge-wierk-t
dirhuttge-wierk-t
sihuge-wierk-t
Plus-que-parfait
echhatge-wierk-t
duhasge-wierk-t
hien/si,hatt/ethatge-wierk-t
mirhatege-wierk-t
dirhatge-wierk-t
sihatege-wierk-t
Futur I
echwäert wierk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wierk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwierk-en
dugéifswierk-en
hien/si,hatt/etgéifwierk-en
mirgéifewierk-en
dirgéiftwierk-en
sigéifewierk-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wierk-t
duhssge-wierk-t
hien/si,hatt/ethttge-wierk-t
mirhättege-wierk-t
dirhttge-wierk-t
sihättege-wierk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierk!
Plurielwierk-t!
ge-wierk-t
wierk-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awierk-enauswierk-enbewierk-enmatwierk-ennowierk-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles