E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verwierklechen verwirklichen (D)raliser, concrtiser (F)realize, achieve sth. (E)
Stammformen verwierklechenverwierklechtverwierklecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverwierklechen
duverwierklechs
hien/si,hatt/etverwierklecht
mirverwierklechen
dirverwierklecht
siverwierklechen
Pass compos
echhuverwierklecht
duhuesverwierklecht
hien/si,hatt/ethuetverwierklecht
mirhuverwierklecht
dirhuttverwierklecht
sihuverwierklecht
Plus-que-parfait
echhatverwierklecht
duhasverwierklecht
hien/si,hatt/ethatverwierklecht
mirhateverwierklecht
dirhatverwierklecht
sihateverwierklecht
Futur I
echwäert verwierklechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verwierklecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverwierklechen
dugéifsverwierklechen
hien/si,hatt/etgéifverwierklechen
mirgéifeverwierklechen
dirgéiftverwierklechen
sigéifeverwierklechen
Conditionnel Pass compos
echhttverwierklecht
duhssverwierklecht
hien/si,hatt/ethttverwierklecht
mirhätteverwierklecht
dirhttverwierklecht
sihätteverwierklecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverwierklech!
Plurielverwierklecht!
verwierklecht
verwierklechen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles