E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erwiermen erwrmen (D)chauffer (F)
Stammformen erwiermenerwiermterwiermt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerwiermen
duerwierms
hien/si,hatt/eterwiermt
mirerwiermen
direrwiermt
sierwiermen
Pass compos
echhunnerwiermt
duhueserwiermt
hien/si,hatt/ethueterwiermt
mirhunnerwiermt
dirhutterwiermt
sihunnerwiermt
Plus-que-parfait
echhaterwiermt
duhaserwiermt
hien/si,hatt/ethaterwiermt
mirhatenerwiermt
dirhaterwiermt
sihatenerwiermt
Futur I
echwäert erwiermen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erwiermt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwiermen
dugéifserwiermen
hien/si,hatt/etgéiferwiermen
mirgéifenerwiermen
dirgéifterwiermen
sigéifenerwiermen
Conditionnel Pass compos
echhtterwiermt
duhsserwiermt
hien/si,hatt/ethtterwiermt
mirhttenerwiermt
dirhtterwiermt
sihttenerwiermt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererwierm!
Plurielerwiermt!
erwiermt
erwiermen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opwiermenuwiermenwiermen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles