E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erwierm-en erwrmen (D)chauffer (F)
Stammformen erwierm-enerwierm-terwierm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerwierm-en
duerwierm-s
hien/si,hatt/eterwierm-t
mirerwierm-en
direrwierm-t
sierwierm-en
Pass compos
echhunnerwierm-t
duhueserwierm-t
hien/si,hatt/ethueterwierm-t
mirhunnerwierm-t
dirhutterwierm-t
sihunnerwierm-t
Plus-que-parfait
echhaterwierm-t
duhaserwierm-t
hien/si,hatt/ethaterwierm-t
mirhatenerwierm-t
dirhaterwierm-t
sihatenerwierm-t
Futur I
echwäert erwierm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erwierm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferwierm-en
dugéifserwierm-en
hien/si,hatt/etgéiferwierm-en
mirgéifenerwierm-en
dirgéifterwierm-en
sigéifenerwierm-en
Conditionnel Pass compos
echhtterwierm-t
duhsserwierm-t
hien/si,hatt/ethtterwierm-t
mirhttenerwierm-t
dirhtterwierm-t
sihttenerwierm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererwierm!
Plurielerwierm-t!
erwierm-t
erwierm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opwierm-enuwierm-enwierm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles