E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

däischter-en dunkeln (D)assombrir (F)to darken (E)
Stammformen däischter-endäischter-tge-däischter-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdäischter-en
dudäischter-s
hien/si,hatt/etdäischter-t
mirdäischter-en
dirdäischter-t
sidäischter-en
Passé composé
echhuge-däischter-t
duhuesge-däischter-t
hien/si,hatt/ethuetge-däischter-t
mirhuge-däischter-t
dirhuttge-däischter-t
sihuge-däischter-t
Plus-que-parfait
echhatge-däischter-t
duhasge-däischter-t
hien/si,hatt/ethatge-däischter-t
mirhatege-däischter-t
dirhatge-däischter-t
sihatege-däischter-t
Futur I
echwäert däischter-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-däischter-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdäischter-en
dugéifsdäischter-en
hien/si,hatt/etgéifdäischter-en
mirgéifendäischter-en
dirgéiftdäischter-en
sigéifendäischter-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-däischter-t
duhässge-däischter-t
hien/si,hatt/ethättge-däischter-t
mirhättege-däischter-t
dirhättge-däischter-t
sihättege-däischter-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdäischter!
Plurieldäischter-t!
ge-däischter-t
däischter-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles