E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uwiermen anwrmen (D)chauffer (F)
Stammformen uwiermenwiermt unugewiermt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiermen un
duwierms un
hien/si,hatt/etwiermt un
mirwiermen un
dirwiermt un
siwiermen un
Pass compos
echhunnugewiermt
duhuesugewiermt
hien/si,hatt/ethuetugewiermt
mirhunnugewiermt
dirhuttugewiermt
sihunnugewiermt
Plus-que-parfait
echhatugewiermt
duhasugewiermt
hien/si,hatt/ethatugewiermt
mirhatenugewiermt
dirhatugewiermt
sihatenugewiermt
Futur I
echwäert uwiermen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugewiermt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuwiermen
dugéifsuwiermen
hien/si,hatt/etgéifuwiermen
mirgéifenuwiermen
dirgéiftuwiermen
sigéifenuwiermen
Conditionnel Pass compos
echhttugewiermt
duhssugewiermt
hien/si,hatt/ethttugewiermt
mirhttenugewiermt
dirhttugewiermt
sihttenugewiermt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierm un!
Plurielwiermt un!
ugewiermt
uwiermen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erwiermenopwiermenwiermen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles