E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uwierm-en anwrmen (D)chauffer (F)
Stammformen uwierm-enwierm-t unuge-wierm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwierm-en un
duwierm-s un
hien/si,hatt/etwierm-t un
mirwierm-en un
dirwierm-t un
siwierm-en un
Pass compos
echhunnuge-wierm-t
duhuesuge-wierm-t
hien/si,hatt/ethuetuge-wierm-t
mirhunnuge-wierm-t
dirhuttuge-wierm-t
sihunnuge-wierm-t
Plus-que-parfait
echhatuge-wierm-t
duhasuge-wierm-t
hien/si,hatt/ethatuge-wierm-t
mirhatenuge-wierm-t
dirhatuge-wierm-t
sihatenuge-wierm-t
Futur I
echwäert uwierm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-wierm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuwierm-en
dugéifsuwierm-en
hien/si,hatt/etgéifuwierm-en
mirgéifenuwierm-en
dirgéiftuwierm-en
sigéifenuwierm-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-wierm-t
duhssuge-wierm-t
hien/si,hatt/ethttuge-wierm-t
mirhttenuge-wierm-t
dirhttuge-wierm-t
sihttenuge-wierm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierm un!
Plurielwierm-t un!
uge-wierm-t
uwierm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erwierm-enopwierm-enwierm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles