E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wiermen wrmen (D)chauffer (F)warm (E)
Stammformen wiermenwiermtgewiermt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiermen
duwierms
hien/si,hatt/etwiermt
mirwiermen
dirwiermt
siwiermen
Pass compos
echhugewiermt
duhuesgewiermt
hien/si,hatt/ethuetgewiermt
mirhugewiermt
dirhuttgewiermt
sihugewiermt
Plus-que-parfait
echhatgewiermt
duhasgewiermt
hien/si,hatt/ethatgewiermt
mirhategewiermt
dirhatgewiermt
sihategewiermt
Futur I
echwäert wiermen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewiermt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwiermen
dugéifswiermen
hien/si,hatt/etgéifwiermen
mirgéifewiermen
dirgéiftwiermen
sigéifewiermen
Conditionnel Pass compos
echhttgewiermt
duhssgewiermt
hien/si,hatt/ethttgewiermt
mirhättegewiermt
dirhttgewiermt
sihättegewiermt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwierm!
Plurielwiermt!
gewiermt
wiermen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erwiermenopwiermenuwiermen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles