E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bewierten bewirten? (D)
Stammformen bewiertenbewiertbewiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbewierten
dubewierts
hien/si,hatt/etbewiert
mirbewierten
dirbewiert
sibewierten
Pass compos
echhubewiert
duhuesbewiert
hien/si,hatt/ethuetbewiert
mirhubewiert
dirhuttbewiert
sihubewiert
Plus-que-parfait
echhatbewiert
duhasbewiert
hien/si,hatt/ethatbewiert
mirhatebewiert
dirhatbewiert
sihatebewiert
Futur I
echwäert bewierten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bewiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbewierten
dugéifsbewierten
hien/si,hatt/etgéifbewierten
mirgéifebewierten
dirgéiftbewierten
sigéifebewierten
Conditionnel Pass compos
echhttbewiert
duhssbewiert
hien/si,hatt/ethttbewiert
mirhättebewiert
dirhttbewiert
sihättebewiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbewiert!
Plurielbewiert!
bewiert
bewierten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles