E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bewiert-en bewirten? (D)
Stammformen bewiert-enbewier-tbewier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbewiert-en
dubewiert-s
hien/si,hatt/etbewier-t
mirbewiert-en
dirbewier-t
sibewiert-en
Pass compos
echhubewier-t
duhuesbewier-t
hien/si,hatt/ethuetbewier-t
mirhubewier-t
dirhuttbewier-t
sihubewier-t
Plus-que-parfait
echhatbewier-t
duhasbewier-t
hien/si,hatt/ethatbewier-t
mirhatebewier-t
dirhatbewier-t
sihatebewier-t
Futur I
echwäert bewiert-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bewier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbewiert-en
dugéifsbewiert-en
hien/si,hatt/etgéifbewiert-en
mirgéifebewiert-en
dirgéiftbewiert-en
sigéifebewiert-en
Conditionnel Pass compos
echhttbewier-t
duhssbewier-t
hien/si,hatt/ethttbewier-t
mirhättebewier-t
dirhttbewier-t
sihättebewier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbewiert!
Plurielbewier-t!
bewier-t
bewiert-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles