E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

awiesselen einwechseln (D)faire jouer en remplacement (F)
Stammformen awiesselenwiesselt anagewiesselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiesselen an
duwiessels an
hien/si,hatt/etwiesselt an
mirwiesselen an
dirwiesselt an
siwiesselen an
Pass compos
echhunnagewiesselt
duhuesagewiesselt
hien/si,hatt/ethuetagewiesselt
mirhunnagewiesselt
dirhuttagewiesselt
sihunnagewiesselt
Plus-que-parfait
echhatagewiesselt
duhasagewiesselt
hien/si,hatt/ethatagewiesselt
mirhatenagewiesselt
dirhatagewiesselt
sihatenagewiesselt
Futur I
echwäert awiesselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agewiesselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifawiesselen
dugéifsawiesselen
hien/si,hatt/etgéifawiesselen
mirgéifenawiesselen
dirgéiftawiesselen
sigéifenawiesselen
Conditionnel Pass compos
echhttagewiesselt
duhssagewiesselt
hien/si,hatt/ethttagewiesselt
mirhttenagewiesselt
dirhttagewiesselt
sihttenagewiesselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiessel an!
Plurielwiesselt an!
agewiesselt
awiesselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auswiesselenmwiesselenofwiesselenwiesselen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles