E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auswiesselen auswechseln (D)remplacer (F)
Stammformen auswiesselenwiesselt ausausgewiesselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiesselen aus
duwiessels aus
hien/si,hatt/etwiesselt aus
mirwiesselen aus
dirwiesselt aus
siwiesselen aus
Pass compos
echhunnausgewiesselt
duhuesausgewiesselt
hien/si,hatt/ethuetausgewiesselt
mirhunnausgewiesselt
dirhuttausgewiesselt
sihunnausgewiesselt
Plus-que-parfait
echhatausgewiesselt
duhasausgewiesselt
hien/si,hatt/ethatausgewiesselt
mirhatenausgewiesselt
dirhatausgewiesselt
sihatenausgewiesselt
Futur I
echwäert auswiesselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgewiesselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauswiesselen
dugéifsauswiesselen
hien/si,hatt/etgéifauswiesselen
mirgéifenauswiesselen
dirgéiftauswiesselen
sigéifenauswiesselen
Conditionnel Pass compos
echhttausgewiesselt
duhssausgewiesselt
hien/si,hatt/ethttausgewiesselt
mirhttenausgewiesselt
dirhttausgewiesselt
sihttenausgewiesselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiessel aus!
Plurielwiesselt aus!
ausgewiesselt
auswiesselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awiesselenmwiesselenofwiesselenwiesselen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles