E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auswiessel-en auswechseln (D)remplacer (F)
Stammformen auswiessel-enwiessel-t ausausge-wiessel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiessel-en aus
duwiessel-s aus
hien/si,hatt/etwiessel-t aus
mirwiessel-en aus
dirwiessel-t aus
siwiessel-en aus
Pass compos
echhunnausge-wiessel-t
duhuesausge-wiessel-t
hien/si,hatt/ethuetausge-wiessel-t
mirhunnausge-wiessel-t
dirhuttausge-wiessel-t
sihunnausge-wiessel-t
Plus-que-parfait
echhatausge-wiessel-t
duhasausge-wiessel-t
hien/si,hatt/ethatausge-wiessel-t
mirhatenausge-wiessel-t
dirhatausge-wiessel-t
sihatenausge-wiessel-t
Futur I
echwäert auswiessel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-wiessel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauswiessel-en
dugéifsauswiessel-en
hien/si,hatt/etgéifauswiessel-en
mirgéifenauswiessel-en
dirgéiftauswiessel-en
sigéifenauswiessel-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-wiessel-t
duhssausge-wiessel-t
hien/si,hatt/ethttausge-wiessel-t
mirhttenausge-wiessel-t
dirhttausge-wiessel-t
sihttenausge-wiessel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiessel aus!
Plurielwiessel-t aus!
ausge-wiessel-t
auswiessel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awiessel-enmwiessel-enofwiessel-enwiessel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles