E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mwiesselen umwechseln (D)
Stammformen mwiesselenwiesselt mmgewiesselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiesselen m
duwiessels m
hien/si,hatt/etwiesselt m
mirwiesselen m
dirwiesselt m
siwiesselen m
Pass compos
echhunnmgewiesselt
duhuesmgewiesselt
hien/si,hatt/ethuetmgewiesselt
mirhunnmgewiesselt
dirhuttmgewiesselt
sihunnmgewiesselt
Plus-que-parfait
echhatmgewiesselt
duhasmgewiesselt
hien/si,hatt/ethatmgewiesselt
mirhatenmgewiesselt
dirhatmgewiesselt
sihatenmgewiesselt
Futur I
echwäert mwiesselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgewiesselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmwiesselen
dugéifsmwiesselen
hien/si,hatt/etgéifmwiesselen
mirgéifenmwiesselen
dirgéiftmwiesselen
sigéifenmwiesselen
Conditionnel Pass compos
echhttmgewiesselt
duhssmgewiesselt
hien/si,hatt/ethttmgewiesselt
mirhttenmgewiesselt
dirhttmgewiesselt
sihttenmgewiesselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiessel m!
Plurielwiesselt m!
mgewiesselt
mwiesselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awiesselenauswiesselenofwiesselenwiesselen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles