E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofwiesselen abwechseln (D)alterner (F)
Stammformen ofwiesselenwiesselt ofofgewiesselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiesselen of
duwiessels of
hien/si,hatt/etwiesselt of
mirwiesselen of
dirwiesselt of
siwiesselen of
Pass compos
echhunnofgewiesselt
duhuesofgewiesselt
hien/si,hatt/ethuetofgewiesselt
mirhunnofgewiesselt
dirhuttofgewiesselt
sihunnofgewiesselt
Plus-que-parfait
echhatofgewiesselt
duhasofgewiesselt
hien/si,hatt/ethatofgewiesselt
mirhatenofgewiesselt
dirhatofgewiesselt
sihatenofgewiesselt
Futur I
echwäert ofwiesselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgewiesselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofwiesselen
dugéifsofwiesselen
hien/si,hatt/etgéifofwiesselen
mirgéifenofwiesselen
dirgéiftofwiesselen
sigéifenofwiesselen
Conditionnel Pass compos
echhttofgewiesselt
duhssofgewiesselt
hien/si,hatt/ethttofgewiesselt
mirhttenofgewiesselt
dirhttofgewiesselt
sihttenofgewiesselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiessel of!
Plurielwiesselt of!
ofgewiesselt
ofwiesselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awiesselenauswiesselenmwiesselenwiesselen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles