E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofwiessel-en abwechseln (D)alterner (F)
Stammformen ofwiessel-enwiessel-t ofofge-wiessel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiessel-en of
duwiessel-s of
hien/si,hatt/etwiessel-t of
mirwiessel-en of
dirwiessel-t of
siwiessel-en of
Pass compos
echhunnofge-wiessel-t
duhuesofge-wiessel-t
hien/si,hatt/ethuetofge-wiessel-t
mirhunnofge-wiessel-t
dirhuttofge-wiessel-t
sihunnofge-wiessel-t
Plus-que-parfait
echhatofge-wiessel-t
duhasofge-wiessel-t
hien/si,hatt/ethatofge-wiessel-t
mirhatenofge-wiessel-t
dirhatofge-wiessel-t
sihatenofge-wiessel-t
Futur I
echwäert ofwiessel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-wiessel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofwiessel-en
dugéifsofwiessel-en
hien/si,hatt/etgéifofwiessel-en
mirgéifenofwiessel-en
dirgéiftofwiessel-en
sigéifenofwiessel-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-wiessel-t
duhssofge-wiessel-t
hien/si,hatt/ethttofge-wiessel-t
mirhttenofge-wiessel-t
dirhttofge-wiessel-t
sihttenofge-wiessel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiessel of!
Plurielwiessel-t of!
ofge-wiessel-t
ofwiessel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awiessel-enauswiessel-enmwiessel-enwiessel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles