E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wiesselen wechseln (D)changer (F)change (E)
Stammformen wiesselenwiesseltgewiesselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiesselen
duwiessels
hien/si,hatt/etwiesselt
mirwiesselen
dirwiesselt
siwiesselen
Pass compos
echhugewiesselt
duhuesgewiesselt
hien/si,hatt/ethuetgewiesselt
mirhugewiesselt
dirhuttgewiesselt
sihugewiesselt
Plus-que-parfait
echhatgewiesselt
duhasgewiesselt
hien/si,hatt/ethatgewiesselt
mirhategewiesselt
dirhatgewiesselt
sihategewiesselt
Futur I
echwäert wiesselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewiesselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwiesselen
dugéifswiesselen
hien/si,hatt/etgéifwiesselen
mirgéifewiesselen
dirgéiftwiesselen
sigéifewiesselen
Conditionnel Pass compos
echhttgewiesselt
duhssgewiesselt
hien/si,hatt/ethttgewiesselt
mirhättegewiesselt
dirhttgewiesselt
sihättegewiesselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwiessel!
Plurielwiesselt!
gewiesselt
wiesselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awiesselenauswiesselenmwiesselenofwiesselen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles