E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verdäitlech-en verdeutlichen (D)élucider (F)to make sth. clear (E)
Stammformen verdäitlech-enverdäitlech-tverdäitlech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverdäitlech-en
duverdäitlech-s
hien/si,hatt/etverdäitlech-t
mirverdäitlech-en
dirverdäitlech-t
siverdäitlech-en
Passé composé
echhuverdäitlech-t
duhuesverdäitlech-t
hien/si,hatt/ethuetverdäitlech-t
mirhuverdäitlech-t
dirhuttverdäitlech-t
sihuverdäitlech-t
Plus-que-parfait
echhatverdäitlech-t
duhasverdäitlech-t
hien/si,hatt/ethatverdäitlech-t
mirhateverdäitlech-t
dirhatverdäitlech-t
sihateverdäitlech-t
Futur I
echwäert verdäitlech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdäitlech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdäitlech-en
dugéifsverdäitlech-en
hien/si,hatt/etgéifverdäitlech-en
mirgéifeverdäitlech-en
dirgéiftverdäitlech-en
sigéifeverdäitlech-en
Conditionnel Passé composé
echhättverdäitlech-t
duhässverdäitlech-t
hien/si,hatt/ethättverdäitlech-t
mirhätteverdäitlech-t
dirhättverdäitlech-t
sihätteverdäitlech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdäitlech!
Plurielverdäitlech-t!
verdäitlech-t
verdäitlech-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles