E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wiewen weben (D)tisser (F)weave (E)
Stammformen wiewenwieftgewieft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiewen
duwiefs
hien/si,hatt/etwieft
mirwiewen
dirwieft
siwiewen
Pass compos
echhugewieft
duhuesgewieft
hien/si,hatt/ethuetgewieft
mirhugewieft
dirhuttgewieft
sihugewieft
Plus-que-parfait
echhatgewieft
duhasgewieft
hien/si,hatt/ethatgewieft
mirhategewieft
dirhatgewieft
sihategewieft
Futur I
echwäert wiewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewieft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwiewen
dugéifswiewen
hien/si,hatt/etgéifwiewen
mirgéifewiewen
dirgéiftwiewen
sigéifewiewen
Conditionnel Pass compos
echhttgewieft
duhssgewieft
hien/si,hatt/ethttgewieft
mirhättegewieft
dirhttgewieft
sihättegewieft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwief!
Plurielwieft!
gewieft
wiewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles