E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wiew-en weben (D)tisser (F)weave (E)
Stammformen wiew-enwief-tge-wief-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwiew-en
duwief-s
hien/si,hatt/etwief-t
mirwiew-en
dirwief-t
siwiew-en
Pass compos
echhuge-wief-t
duhuesge-wief-t
hien/si,hatt/ethuetge-wief-t
mirhuge-wief-t
dirhuttge-wief-t
sihuge-wief-t
Plus-que-parfait
echhatge-wief-t
duhasge-wief-t
hien/si,hatt/ethatge-wief-t
mirhatege-wief-t
dirhatge-wief-t
sihatege-wief-t
Futur I
echwäert wiew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wief-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwiew-en
dugéifswiew-en
hien/si,hatt/etgéifwiew-en
mirgéifewiew-en
dirgéiftwiew-en
sigéifewiew-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wief-t
duhssge-wief-t
hien/si,hatt/ethttge-wief-t
mirhättege-wief-t
dirhttge-wief-t
sihättege-wief-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwief!
Plurielwief-t!
ge-wief-t
wiew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles