E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wimmelen wimmeln (D)abonder, fourmiller, grouiller de (F)abound, teem (E)
Stammformen wimmelenwimmeltgewimmelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwimmelen
duwimmels
hien/si,hatt/etwimmelt
mirwimmelen
dirwimmelt
siwimmelen
Pass compos
echhugewimmelt
duhuesgewimmelt
hien/si,hatt/ethuetgewimmelt
mirhugewimmelt
dirhuttgewimmelt
sihugewimmelt
Plus-que-parfait
echhatgewimmelt
duhasgewimmelt
hien/si,hatt/ethatgewimmelt
mirhategewimmelt
dirhatgewimmelt
sihategewimmelt
Futur I
echwäert wimmelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewimmelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwimmelen
dugéifswimmelen
hien/si,hatt/etgéifwimmelen
mirgéifewimmelen
dirgéiftwimmelen
sigéifewimmelen
Conditionnel Pass compos
echhttgewimmelt
duhssgewimmelt
hien/si,hatt/ethttgewimmelt
mirhättegewimmelt
dirhttgewimmelt
sihättegewimmelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwimmel!
Plurielwimmelt!
gewimmelt
wimmelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofwimmelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles