E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wimmel-en wimmeln (D)abonder, fourmiller, grouiller de (F)abound, teem (E)
Stammformen wimmel-enwimmel-tge-wimmel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwimmel-en
duwimmel-s
hien/si,hatt/etwimmel-t
mirwimmel-en
dirwimmel-t
siwimmel-en
Pass compos
echhuge-wimmel-t
duhuesge-wimmel-t
hien/si,hatt/ethuetge-wimmel-t
mirhuge-wimmel-t
dirhuttge-wimmel-t
sihuge-wimmel-t
Plus-que-parfait
echhatge-wimmel-t
duhasge-wimmel-t
hien/si,hatt/ethatge-wimmel-t
mirhatege-wimmel-t
dirhatge-wimmel-t
sihatege-wimmel-t
Futur I
echwäert wimmel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wimmel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwimmel-en
dugéifswimmel-en
hien/si,hatt/etgéifwimmel-en
mirgéifewimmel-en
dirgéiftwimmel-en
sigéifewimmel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wimmel-t
duhssge-wimmel-t
hien/si,hatt/ethttge-wimmel-t
mirhättege-wimmel-t
dirhttge-wimmel-t
sihättege-wimmel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwimmel!
Plurielwimmel-t!
ge-wimmel-t
wimmel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofwimmel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles