E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entwinn-en entwhnen (D)dshabituer (F)wean (E)
Stammformen entwinn-enentwinn-tentwinn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentwinn-en
duentwinn-s
hien/si,hatt/etentwinn-t
mirentwinn-en
direntwinn-t
sientwinn-en
Pass compos
echhunnentwinn-t
duhuesentwinn-t
hien/si,hatt/ethuetentwinn-t
mirhunnentwinn-t
dirhuttentwinn-t
sihunnentwinn-t
Plus-que-parfait
echhatentwinn-t
duhasentwinn-t
hien/si,hatt/ethatentwinn-t
mirhatenentwinn-t
dirhatentwinn-t
sihatenentwinn-t
Futur I
echwäert entwinn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entwinn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentwinn-en
dugéifsentwinn-en
hien/si,hatt/etgéifentwinn-en
mirgéifenentwinn-en
dirgéiftentwinn-en
sigéifenentwinn-en
Conditionnel Pass compos
echhttentwinn-t
duhssentwinn-t
hien/si,hatt/ethttentwinn-t
mirhttenentwinn-t
dirhttentwinn-t
sihttenentwinn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentwinn!
Plurielentwinn-t!
entwinn-t
entwinn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gewinn-enugewinn-en uwinn-enverwinn-enwinn-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles