E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ugewinnen angewhnen (D)habituer, prendre l'habitude de (F)accustom (E)
Stammformen ugewinnengewinnt unugewinnt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (un-ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante uwinnen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgewinnen un
dugewinns un
hien/si,hatt/etgewinnt un
mirgewinnen un
dirgewinnt un
sigewinnen un
Pass compos
echhunnugewinnt
duhuesugewinnt
hien/si,hatt/ethuetugewinnt
mirhunnugewinnt
dirhuttugewinnt
sihunnugewinnt
Plus-que-parfait
echhatugewinnt
duhasugewinnt
hien/si,hatt/ethatugewinnt
mirhatenugewinnt
dirhatugewinnt
sihatenugewinnt
Futur I
echwäert ugewinnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugewinnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifugewinnen
dugéifsugewinnen
hien/si,hatt/etgéifugewinnen
mirgéifenugewinnen
dirgéiftugewinnen
sigéifenugewinnen
Conditionnel Pass compos
echhttugewinnt
duhssugewinnt
hien/si,hatt/ethttugewinnt
mirhttenugewinnt
dirhttugewinnt
sihttenugewinnt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergewinn un!
Plurielgewinnt un!
ugewinnt
ugewinnen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entwinnengewinnenuwinnenverwinnenwinnen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles