E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ugewinn-en angewhnen (D)habituer, prendre l'habitude de (F)accustom (E)
Stammformen ugewinn-engewinn-t unugewinn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (un-ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante uwinnen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgewinn-en un
dugewinn-s un
hien/si,hatt/etgewinn-t un
mirgewinn-en un
dirgewinn-t un
sigewinn-en un
Pass compos
echhunnugewinn-t
duhuesugewinn-t
hien/si,hatt/ethuetugewinn-t
mirhunnugewinn-t
dirhuttugewinn-t
sihunnugewinn-t
Plus-que-parfait
echhatugewinn-t
duhasugewinn-t
hien/si,hatt/ethatugewinn-t
mirhatenugewinn-t
dirhatugewinn-t
sihatenugewinn-t
Futur I
echwäert ugewinn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugewinn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifugewinn-en
dugéifsugewinn-en
hien/si,hatt/etgéifugewinn-en
mirgéifenugewinn-en
dirgéiftugewinn-en
sigéifenugewinn-en
Conditionnel Pass compos
echhttugewinn-t
duhssugewinn-t
hien/si,hatt/ethttugewinn-t
mirhttenugewinn-t
dirhttugewinn-t
sihttenugewinn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergewinn un!
Plurielgewinn-t un!
ugewinn-t
ugewinn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entwinn-engewinn-enuwinn-enverwinn-enwinn-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles