E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gewinnen gewhnen (D)habituer (F)accustom (E)
Stammformen gewinnengewinntgewinnt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgewinnen
dugewinns
hien/si,hatt/etgewinnt
mirgewinnen
dirgewinnt
sigewinnen
Pass compos
echhugewinnt
duhuesgewinnt
hien/si,hatt/ethuetgewinnt
mirhugewinnt
dirhuttgewinnt
sihugewinnt
Plus-que-parfait
echhatgewinnt
duhasgewinnt
hien/si,hatt/ethatgewinnt
mirhategewinnt
dirhatgewinnt
sihategewinnt
Futur I
echwäert gewinnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewinnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgewinnen
dugéifsgewinnen
hien/si,hatt/etgéifgewinnen
mirgéifegewinnen
dirgéiftgewinnen
sigéifegewinnen
Conditionnel Pass compos
echhttgewinnt
duhssgewinnt
hien/si,hatt/ethttgewinnt
mirhättegewinnt
dirhttgewinnt
sihättegewinnt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergewinn!
Plurielgewinnt!
gewinnt
gewinnen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entwinnenugewinnen uwinnenverwinnenwinnen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles