E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uwinnen angewhnen (D)habituer, prendre l'habitude de (F)accustom (E)
Stammformen uwinnenwinnt unugewinnt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwinnen un
duwinns un
hien/si,hatt/etwinnt un
mirwinnen un
dirwinnt un
siwinnen un
Pass compos
echhunnugewinnt
duhuesugewinnt
hien/si,hatt/ethuetugewinnt
mirhunnugewinnt
dirhuttugewinnt
sihunnugewinnt
Plus-que-parfait
echhatugewinnt
duhasugewinnt
hien/si,hatt/ethatugewinnt
mirhatenugewinnt
dirhatugewinnt
sihatenugewinnt
Futur I
echwäert uwinnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugewinnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuwinnen
dugéifsuwinnen
hien/si,hatt/etgéifuwinnen
mirgéifenuwinnen
dirgéiftuwinnen
sigéifenuwinnen
Conditionnel Pass compos
echhttugewinnt
duhssugewinnt
hien/si,hatt/ethttugewinnt
mirhttenugewinnt
dirhttugewinnt
sihttenugewinnt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwinn un!
Plurielwinnt un!
ugewinnt
uwinnen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entwinnengewinnenugewinnen verwinnenwinnen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles