E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uwinn-en angewhnen (D)habituer, prendre l'habitude de (F)accustom (E)
Stammformen uwinn-enwinn-t unuge-winn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwinn-en un
duwinn-s un
hien/si,hatt/etwinn-t un
mirwinn-en un
dirwinn-t un
siwinn-en un
Pass compos
echhunnuge-winn-t
duhuesuge-winn-t
hien/si,hatt/ethuetuge-winn-t
mirhunnuge-winn-t
dirhuttuge-winn-t
sihunnuge-winn-t
Plus-que-parfait
echhatuge-winn-t
duhasuge-winn-t
hien/si,hatt/ethatuge-winn-t
mirhatenuge-winn-t
dirhatuge-winn-t
sihatenuge-winn-t
Futur I
echwäert uwinn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-winn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuwinn-en
dugéifsuwinn-en
hien/si,hatt/etgéifuwinn-en
mirgéifenuwinn-en
dirgéiftuwinn-en
sigéifenuwinn-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-winn-t
duhssuge-winn-t
hien/si,hatt/ethttuge-winn-t
mirhttenuge-winn-t
dirhttuge-winn-t
sihttenuge-winn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwinn un!
Plurielwinn-t un!
uge-winn-t
uwinn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entwinn-engewinn-enugewinn-en verwinn-enwinn-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles