E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verwinnen verwhnen (D)gter (F)cosset (E)
Stammformen verwinnenverwinntverwinnt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverwinnen
duverwinns
hien/si,hatt/etverwinnt
mirverwinnen
dirverwinnt
siverwinnen
Pass compos
echhuverwinnt
duhuesverwinnt
hien/si,hatt/ethuetverwinnt
mirhuverwinnt
dirhuttverwinnt
sihuverwinnt
Plus-que-parfait
echhatverwinnt
duhasverwinnt
hien/si,hatt/ethatverwinnt
mirhateverwinnt
dirhatverwinnt
sihateverwinnt
Futur I
echwäert verwinnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verwinnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverwinnen
dugéifsverwinnen
hien/si,hatt/etgéifverwinnen
mirgéifeverwinnen
dirgéiftverwinnen
sigéifeverwinnen
Conditionnel Pass compos
echhttverwinnt
duhssverwinnt
hien/si,hatt/ethttverwinnt
mirhätteverwinnt
dirhttverwinnt
sihätteverwinnt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverwinn!
Plurielverwinnt!
verwinnt
verwinnen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entwinnengewinnenugewinnen uwinnenwinnen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles