E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verwinn-en verwhnen (D)gter (F)cosset (E)
Stammformen verwinn-enverwinn-tverwinn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverwinn-en
duverwinn-s
hien/si,hatt/etverwinn-t
mirverwinn-en
dirverwinn-t
siverwinn-en
Pass compos
echhuverwinn-t
duhuesverwinn-t
hien/si,hatt/ethuetverwinn-t
mirhuverwinn-t
dirhuttverwinn-t
sihuverwinn-t
Plus-que-parfait
echhatverwinn-t
duhasverwinn-t
hien/si,hatt/ethatverwinn-t
mirhateverwinn-t
dirhatverwinn-t
sihateverwinn-t
Futur I
echwäert verwinn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verwinn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverwinn-en
dugéifsverwinn-en
hien/si,hatt/etgéifverwinn-en
mirgéifeverwinn-en
dirgéiftverwinn-en
sigéifeverwinn-en
Conditionnel Pass compos
echhttverwinn-t
duhssverwinn-t
hien/si,hatt/ethttverwinn-t
mirhätteverwinn-t
dirhttverwinn-t
sihätteverwinn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverwinn!
Plurielverwinn-t!
verwinn-t
verwinn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entwinn-engewinn-enugewinn-en uwinn-enwinn-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles