E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

andäitschen eindeutschen (D)germaniser (F)germanize (E)
Stammformen andäitschendäitscht anagedäitscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdäitschen an
dudäitschs an
hien/si,hatt/etdäitscht an
mirdäitschen an
dirdäitscht an
sidäitschen an
Passé composé
echhunnagedäitscht
duhuesagedäitscht
hien/si,hatt/ethuetagedäitscht
mirhunnagedäitscht
dirhuttagedäitscht
sihunnagedäitscht
Plus-que-parfait
echhatagedäitscht
duhasagedäitscht
hien/si,hatt/ethatagedäitscht
mirhatenagedäitscht
dirhatagedäitscht
sihatenagedäitscht
Futur I
echwäert andäitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agedäitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifandäitschen
dugéifsandäitschen
hien/si,hatt/etgéifandäitschen
mirgéifenandäitschen
dirgéiftandäitschen
sigéifenandäitschen
Conditionnel Passé composé
echhättagedäitscht
duhässagedäitscht
hien/si,hatt/ethättagedäitscht
mirhättenagedäitscht
dirhättagedäitscht
sihättenagedäitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdäitsch an!
Plurieldäitscht an!
agedäitscht
andäitschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausdäitschenverdäitschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles