E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

andäitsch-en eindeutschen (D)germaniser (F)germanize (E)
Stammformen andäitsch-endäitsch-t anage-däitsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdäitsch-en an
dudäitsch-s an
hien/si,hatt/etdäitsch-t an
mirdäitsch-en an
dirdäitsch-t an
sidäitsch-en an
Passé composé
echhunnage-däitsch-t
duhuesage-däitsch-t
hien/si,hatt/ethuetage-däitsch-t
mirhunnage-däitsch-t
dirhuttage-däitsch-t
sihunnage-däitsch-t
Plus-que-parfait
echhatage-däitsch-t
duhasage-däitsch-t
hien/si,hatt/ethatage-däitsch-t
mirhatenage-däitsch-t
dirhatage-däitsch-t
sihatenage-däitsch-t
Futur I
echwäert andäitsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-däitsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifandäitsch-en
dugéifsandäitsch-en
hien/si,hatt/etgéifandäitsch-en
mirgéifenandäitsch-en
dirgéiftandäitsch-en
sigéifenandäitsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättage-däitsch-t
duhässage-däitsch-t
hien/si,hatt/ethättage-däitsch-t
mirhättenage-däitsch-t
dirhättage-däitsch-t
sihättenage-däitsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdäitsch an!
Plurieldäitsch-t an!
age-däitsch-t
andäitsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausdäitsch-enverdäitsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles