E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

winn-en gewhnen (D)habituer (F)accustom (E)
Stammformen winn-enwinn-tge-winn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwinn-en
duwinn-s
hien/si,hatt/etwinn-t
mirwinn-en
dirwinn-t
siwinn-en
Pass compos
echhuge-winn-t
duhuesge-winn-t
hien/si,hatt/ethuetge-winn-t
mirhuge-winn-t
dirhuttge-winn-t
sihuge-winn-t
Plus-que-parfait
echhatge-winn-t
duhasge-winn-t
hien/si,hatt/ethatge-winn-t
mirhatege-winn-t
dirhatge-winn-t
sihatege-winn-t
Futur I
echwäert winn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-winn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwinn-en
dugéifswinn-en
hien/si,hatt/etgéifwinn-en
mirgéifewinn-en
dirgéiftwinn-en
sigéifewinn-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-winn-t
duhssge-winn-t
hien/si,hatt/ethttge-winn-t
mirhättege-winn-t
dirhttge-winn-t
sihättege-winn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwinn!
Plurielwinn-t!
ge-winn-t
winn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entwinn-engewinn-enugewinn-en uwinn-enverwinn-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles