E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verwitteren verwittern (D)dgrader (F)
Stammformen verwitterenverwittertverwittert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverwitteren
duverwitters
hien/si,hatt/etverwittert
mirverwitteren
dirverwittert
siverwitteren
Pass compos
echhuverwittert
duhuesverwittert
hien/si,hatt/ethuetverwittert
mirhuverwittert
dirhuttverwittert
sihuverwittert
Plus-que-parfait
echhatverwittert
duhasverwittert
hien/si,hatt/ethatverwittert
mirhateverwittert
dirhatverwittert
sihateverwittert
Futur I
echwäert verwitteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verwittert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverwitteren
dugéifsverwitteren
hien/si,hatt/etgéifverwitteren
mirgéifeverwitteren
dirgéiftverwitteren
sigéifeverwitteren
Conditionnel Pass compos
echhttverwittert
duhssverwittert
hien/si,hatt/ethttverwittert
mirhätteverwittert
dirhttverwittert
sihätteverwittert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverwitter!
Plurielverwittert!
verwittert
verwitteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
witteren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles