E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verwitter-en verwittern (D)dgrader (F)
Stammformen verwitter-enverwitter-tverwitter-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverwitter-en
duverwitter-s
hien/si,hatt/etverwitter-t
mirverwitter-en
dirverwitter-t
siverwitter-en
Pass compos
echhuverwitter-t
duhuesverwitter-t
hien/si,hatt/ethuetverwitter-t
mirhuverwitter-t
dirhuttverwitter-t
sihuverwitter-t
Plus-que-parfait
echhatverwitter-t
duhasverwitter-t
hien/si,hatt/ethatverwitter-t
mirhateverwitter-t
dirhatverwitter-t
sihateverwitter-t
Futur I
echwäert verwitter-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verwitter-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverwitter-en
dugéifsverwitter-en
hien/si,hatt/etgéifverwitter-en
mirgéifeverwitter-en
dirgéiftverwitter-en
sigéifeverwitter-en
Conditionnel Pass compos
echhttverwitter-t
duhssverwitter-t
hien/si,hatt/ethttverwitter-t
mirhätteverwitter-t
dirhttverwitter-t
sihätteverwitter-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverwitter!
Plurielverwitter-t!
verwitter-t
verwitter-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
witter-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles